recept: Kelt tészta, Kifőzde
Kelt tészta
Ennek a dokumentumnak a kiinduló oldalát itt találod: http://www.kifozde.hu

Hozzávalók:

Elkészítés:

50 dkg finomliszt,
3 dkg élesztő,
2 db tojás,
5 dkg vaj,
5 dkg porcukor,
2 kávéskanál kristálycukor,
2-3 dl tej, só


Élesztő kelesztése
Az élesztőt, mielőtt a liszthez adnánk, rendszerint édes tejben felfuttatjuk. Ehhez az elérhető legnyersebb tejet használjuk, mert a tartós, féltartós változatok, illetve a forralt tej sok kudarcot okozhatnak. 1-1,5 dl langyos (nem forró!) tejben elkeverünk egy-két kávéskanálnyi kristálycukrot, és - kis darabokban - belemorzsoljuk az élesztőt. Az edényt lefedjük és huzatmentes, langyos helyre tesszük.
Az élesztő akkor ´fut´, ha a tej tetején megjelenik a barnás hab (5-10 perc múlva). Ilyenkor 5-10 perc újabb pihentetés után felhasználhatjuk a tésztához. Ha az élesztő 20 percen belül sem mozdul, dobjuk ki és készítsünk újat, más tejből és más élesztővel.

A kelt tészta
A megfuttatott élesztőt szobahőmérsékletű, átszitált, langyos liszthez adjuk, amiben előzőleg elmorzsoltuk a vajat. Hozzáadjuk a tojások sárgáját, a porcukrot és egy csipet sót is, és lágy tésztát gyúrunk belőle. Közben ha kell, langyos tejjel higítjuk, és ha liszt is kellene még hozzá, azt sem teszünk hidegen a tésztához. Ha kézzel gyúrjuk, akkor lesz jó, ha a tészta már elválik a kezünkről és az edény faláról. Dagasztógéppel ez kb. 10-15 perc.
A kelt tészta általában utálja a hideget és a huzatot, ezért amikor a simára kidolgozás után kelesztjük, mindig meleg, de nem forró helyre tesszük és lefedjük legalább egy konyharuhával. Menet közben is ellenőrizhetjük, hogy a tészta kel-e: ha késsel megkarcoljuk és a bemélyedés kis idő múlva eltűnik, akkor jó úton vagyunk.
Egyébként a lágy tészta gyorsabban, a kemény lassabban kel. A kelesztésre kilisztezett, tágas edényt használunk, hiszen egy szokványos, nokedli keménységű tészta egy óra alatt eredeti térfogatának kétszeresére is megnő, a süteményhez való lágy kelt tésztának ehhez fele idő is elég. Ha a kelesztett tésztát a sütés előtt még megmunkáljuk, azaz daraboljuk, fonjuk, hajtogatjuk, akkor összeesik, ezért - immár végleges formájában - újra keleszteni kell, mielőtt a sütőbe tesszük. Ekkor még mindig érzékeny a huzatra, sőt, a sütés első időszakában is kerülendő a sütő nyitogatása.
A lágy tésztát 150-160 fokon, a keményebbet 180-200 fokon süthetjük. A sütési idő a darabok térfogatától függ, de a tűpróba helyett a fogpiszkálópróbát javaslom; a fából készült fogpiszkálóra biztosabban rátapad a nyers tészta, ha beleszúrom. A látvány is fontos: amíg pirulni nem kezd a teteje, nem érdemes szurkálni, még biztosan nem jó.
A kelt tésztából sokminden készülhet, a kenyértől a lángoson és pizzán át, a buktán keresztül a fonott kalácsig, csak a fantázia szab határt az ínycsiklandozás eme bőségének. Tölthetjük gyümölcsökkel, zöldséggel, túróval, húsokkal, ízesíthetjük a füstölt létől kezdve a kakaóig temérdek dologgal. Tetejét kenhetjük vízzel, paprikás vízzel, zsiradékkal, tojásfehérjével attól függően, belül mivel töltöttük.

Ha tetszik a recept, küldd el emilben, lájkold, +1-ezd! Ha van csepp időd, véleményt is írhatsz, nem kell regisztrálni! Ott van minden kéznél, a cím alatt.

- Profiknak ajánlott, de bátrabb fejlődők is megpróbálhatják. Elkészítése időigényes.



Forrás: Internetes gyűjtés és saját tapasztalatok alapján.

MENÜ bezárása

Első megjelenés: 2008.08.26. Utoljára frissítve: 2008.08.26.
Utolsó megtekintés: több, mint 6 napja (2024-04-27 20:29:50 - 2.38)
Hozzászólások:

Megjegyzés a recepthez